17.05.2019
30 kwietnia 2019 po 30 latach panowania cesarz Akihito ogłosił swoją abdykację, co zakończyło w Japonii erę Heisei. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w trakcie Złotego Tygodnia.
26.04.2019
Złoty Tydzień, czyż to nie piękna nazwa dla Majówki?
Tak Japończycy nazywają okres pomiędzy 29 kwietnia a 5 maja.
26.03.2019
Hanami to japoński tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwiatów a zwłaszcza kwitnących wiśni (jap. sakura). Nazwa Hanami pochodzi od słów Hana czyli kwiat i mi czyli patrzeć, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza "oglądanie kwiatów". Szczyt kwitnienia wiśni w dużych miastach Japonii, takich jak Tokio, Kioto czy Osaka przypada na koniec marca i początek kwietnia i trwa od 10 dni do 2 tygodni. Japończycy z utęsknieniem wyczekują tego okresu i z uwagą śledzą prognozy. Tak, tak, prognozy kwitnienia (jap. sakura-zensen, dosłownie „front sakury”), które podawane są przez Japońską Agencję Meteorologiczną. Pierwsze wiśnie kwitną na subtropikalnej wyspie Okinawa już w lutym, a na wysuniętej najbardziej na północ wyspie Hokkaido kwitną dużo później, nawet w maju. Front przesuwa się z południa na północ. Ci, którzy planują hanami uważnie śledzą prognozy.
Czytaj więcej »28.02.2019
Japonia zdominowana przez dwie wielkie religie – shintoizm (shinto) i buddyzm – niemal w każdym tygodniu obchodzi jakieś święto. Oprócz świąt religijnych organizuje się też różne festiwale, które nie zawsze związane są z jakimś wyznaniem.
3 marca w całej Japonii odbywa się festiwal lalek, nazywany również Świętem Dziewcząt lub Świętem Brzoskwini, a to dlatego, że w tym czasie zaczynają w Japonii kwitnąć drzewa brzoskwiniowe. Święto to pochodzi z Chin i obchodzone jest już od 794 roku! Tego dnia rodzice dziewczynek modlą się o ich szczęście i zdrowie. Często na ten dzień przygotowuje się również specjalne potrawy. Należą do nich różnego rodzaju słodycze i desery, symbolicznie ofiarowywane lalkom, lecz jeszcze chętniej zjadane przez ich małe właścicielki, zwłaszcza podczas dziewczęcych prywatek, które są organizowane podczas tego święta.
25.10.2018
W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwracamy uwagę na to co jemy. Jeśli chodzi o sushi, nawet nie wyobrażacie sobie ile wartościowych składników odżywczych ono zawiera.
Czytaj więcej »20.08.2018
Posługiwanie się nożem i widelcem wymaga pewnej wprawy oraz przestrzegania ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Jedzenie pałeczkami (jap. hashi) również wymaga znajomości savoir vivre. Do dziś w Japonii i na Dalekim Wschodzie chętniej je się sushi palcami. Przed jedzeniem ręce przeciera się wilgotnym gorącym ręcznikiem (jap. oshibori). Wyjątkiem jest sashimi, które zawsze jada się pałeczkami.
Czytaj więcej »12.06.2018
Podejrzewam, że zdarzyło się Wam już kiedyś odwiedzić restaurację sushi. A wiecie skąd pochodzi sushi? Większość z Was pewnie odpowie, że z Japonii. Nie jest to nieprawdą...
Czytaj więcej »18.04.2018
Zaskoczę was - nazwa sushi wcale nie oznacza po japońsku surowej ryby. Japońskie słowo su oznacza ocet, a shi jest skrótem od słowa meshi, czyli ryż.
Czytaj więcej »