Czy wiecie że? Japonia ma nowego cesarza! Rozpoczęła się nowa era, Reiwa.

17.05.2019

30 kwietnia 2019 po 30 latach panowania cesarz Akihito ogłosił swoją abdykację, co zakończyło w Japonii erę Heisei. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w trakcie Złotego Tygodnia.

Czytaj więcej »

Czy wiecie że? Przed nami Majówka a w Japonii Złoty Tydzień.

26.04.2019

Złoty Tydzień, czyż to nie piękna nazwa dla Majówki?
Tak Japończycy nazywają okres pomiędzy 29 kwietnia a 5 maja.

Czytaj więcej »

Czy wiecie że? W Japonii już wiosna pełną parą i pora na Hanami.

26.03.2019

Hanami to japoński tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwiatów a zwłaszcza kwitnących wiśni (jap. sakura). Nazwa Hanami pochodzi od słów Hana czyli kwiat i mi czyli patrzeć, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza "oglądanie kwiatów". Szczyt kwitnienia wiśni w dużych miastach Japonii, takich jak Tokio, Kioto czy Osaka przypada na koniec marca i początek kwietnia i trwa od 10 dni do 2 tygodni. Japończycy z utęsknieniem wyczekują tego okresu i z uwagą śledzą prognozy. Tak, tak, prognozy kwitnienia (jap. sakura-zensen, dosłownie „front sakury”), które podawane są przez Japońską Agencję Meteorologiczną. Pierwsze wiśnie kwitną na subtropikalnej wyspie Okinawa już w lutym, a na wysuniętej najbardziej na północ wyspie Hokkaido kwitną dużo później, nawet w maju. Front przesuwa się z południa na północ. Ci, którzy planują hanami uważnie śledzą prognozy.

Czytaj więcej »

Czy wiecie, że...? Święto Lalek Hinamatsuri – Japończycy obchodzą je 3 marca.

28.02.2019

Japonia zdominowana przez dwie wielkie religie – shintoizm (shinto) i buddyzm – niemal w każdym tygodniu obchodzi jakieś święto. Oprócz świąt religijnych organizuje się też różne festiwale, które nie zawsze związane są z jakimś wyznaniem.

3 marca w całej Japonii odbywa się festiwal lalek, nazywany również Świętem Dziewcząt lub Świętem Brzoskwini, a to dlatego, że w tym czasie zaczynają w Japonii kwitnąć drzewa brzoskwiniowe. Święto to pochodzi z Chin i obchodzone jest już od 794 roku! Tego dnia rodzice dziewczynek modlą się o ich szczęście i zdrowie. Często na ten dzień przygotowuje się również specjalne potrawy. Należą do nich różnego rodzaju słodycze i desery, symbolicznie ofiarowywane lalkom, lecz jeszcze chętniej zjadane przez ich małe właścicielki, zwłaszcza podczas dziewczęcych prywatek, które są organizowane podczas tego święta.

Czytaj więcej »

Czy sushi jest zdrowe?

25.10.2018

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwracamy uwagę na to co jemy. Jeśli chodzi o sushi, nawet nie wyobrażacie sobie ile wartościowych składników odżywczych ono zawiera.

Czytaj więcej »

Jak smakować sushi

20.08.2018

Posługiwanie się nożem i widelcem wymaga pewnej wprawy oraz przestrzegania ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Jedzenie pałeczkami (jap. hashi) również wymaga znajomości savoir vivre. Do dziś w Japonii i na Dalekim Wschodzie chętniej je się sushi palcami. Przed jedzeniem ręce przeciera się wilgotnym gorącym ręcznikiem (jap. oshibori). Wyjątkiem jest sashimi, które zawsze jada się pałeczkami.

Czytaj więcej »

Rodzaje Sushi

12.06.2018

Podejrzewam, że zdarzyło się Wam już kiedyś odwiedzić restaurację sushi. A wiecie skąd pochodzi sushi? Większość z Was pewnie odpowie, że z Japonii. Nie jest to nieprawdą...

Czytaj więcej »

Jak przygotować ryż do Sushi

18.04.2018

Zaskoczę was - nazwa sushi wcale nie oznacza po japońsku surowej ryby. Japońskie słowo su oznacza ocet, a shi jest skrótem od słowa meshi, czyli ryż.

Czytaj więcej »