Czy wiecie że? W Japonii już wiosna pełną parą i pora na Hanami.

26.03.2019


Hanami to japoński tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwiatów a zwłaszcza kwitnących wiśni (jap. sakura). Nazwa Hanami pochodzi od słów Hana  czyli kwiat i mi czyli patrzeć, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza "oglądanie kwiatów". Szczyt kwitnienia wiśni w dużych miastach Japonii, takich jak Tokio, Kioto czy Osaka przypada na koniec marca i początek kwietnia i trwa od 10 dni do 2 tygodni. Japończycy z utęsknieniem wyczekują tego okresu i z uwagą śledzą prognozy. Tak, tak, prognozy kwitnienia (jap. sakura-zensen, dosłownie „front sakury”), które podawane są przez Japońską Agencję Meteorologiczną. Pierwsze wiśnie kwitną na subtropikalnej wyspie Okinawa już w lutym, a na wysuniętej najbardziej na północ wyspie Hokkaido kwitną dużo później, nawet w maju. Front przesuwa się z południa na północ. Ci, którzy planują hanami uważnie śledzą prognozy.

 

W Japonii rośnie prawie 600 odmian wiśni, dzikich i hodowlanych! Dzika odmiana Kawazu-zakura znana jest nie tylko z zachwycających różowych kwiatów, ale również z faktu, że kwitnie prawie miesiąc.

 

Zwyczaj hanami praktykowany jest od stuleci i datuje się z okresu Nara (710-794 r.), kiedy to głównie podziwiano kwitnące śliwy. Po 794 r. to kwitnące wiśnie zaczęły przykuwać większą uwagę. Pora kwitnienia wiśni oznaczała też rozpoczęcie sadzenia ryżu. Ludzie wierzyli, że drzewa wiśni skrywają boga gór i boga pól ryżowych, a kwiaty to boski znak pochodzący z wnętrza drzew wiśni. Składali więc ofiary i modlili się o dobre zbiory. Następnie świętowali pod kwitnącymi drzewami jedząc, pijąc sake i bawiąc się.

W dzisiejszych czasach w okresie hanami Japończycy nadal masowo wypełniają parki bawiąc się pod obsypanymi kwieciem drzewami i ucztując od rana do późnej nocy przy świetle papierowych lampionów. Najlepsze miejsca zajmują z wyprzedzeniem, niekiedy nawet na kilka dni wcześniej. Tradycyjnym napojem na ucztach hanami jest sake, ale pije się również zieloną herbatę i matchę oraz je słodycze.
W ciągu dnia organizowane są różne zabawy dla dzieci. Dorośli bawią się również w nocy. Młodzi Japończycy słuchają muzyki (czasem bardzo głośnej) i tańczą.

Hanami świętuje się również poza Japonią, chociaż nie tak powszechnie, na Tajwanie, w Korei, w Chinach, na Filipinach a nawet w niektórych miastach w Stanach Zjednoczonych i Europie (w Helsinkach, Rzymie i Sztokholmie).

U nas do pory kwitnienia wiśni jeszcze trochę, ale cieszmy się z początku wiosny!
A jak Wy świętujecie jej pierwsze dni?
My proponujemy trochę wiosny w postaci sałatki Goma Wakame jako dodatek do naszego sushi.

Zespół Sushi Bar Plac Unii 1 

 

Źródła zdjęć:

https://pl.wikipedia.org - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=102422
https://savorjapan.com
https://macaro-ni.jp