Czy wiecie że? Japonia ma nowego cesarza! Rozpoczęła się nowa era, Reiwa.

17.05.2019


30 kwietnia 2019 po 30 latach panowania cesarz Akihito ogłosił swoją abdykację, co zakończyło w Japonii erę Heisei. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w trakcie Złotego Tygodnia.

1 maja 2019 Chryzantemowy Tron objął nowy 59- letni cesarz Naruhito i Japonia wkroczyła w nowy etap historii zwany erą Reiwa. Naruhito przejął cesarskie regalia, miecz i klejnoty, w najbardziej prestiżowym pomieszczeniu Pałacu Cesarskiego – tzw. „Sosnowej Komnacie”, mając na sobie zachodni frak. Ceremonia przekazywania cesarskich regaliów była całkowicie zamknięta dla kobiet, w tym dla nowej cesarzowej Masako. Nowy cesarz Japonii Naruhito wstąpił w środę na Chryzantemowy Tron / EPA/IMPERIAL HOUSEHOLD AGENCY /PAP/EPA

Naruhito to pierwszy cesarz współczesnej Japonii, który nie pamięta II wojny światowej. Jest też pierwszym cesarzem wychowanym przez własnych rodziców a nie przez członków dworu cesarskiego. Jego ojciec, ustępujący cesarz Akihito poślubił jako pierwszy w historii Japonkę pospolitego pochodzenia, Michiko.

Cesarz Naruhito, jak i jego żona, cesarzowa Masako, otrzymali prestiżowe wykształcenie na Uniwersytecie Oksfordzkim. Cesarz jest magistrem historii (1988). Pisał artykuły naukowe, jest także autorem książki: The Thames and I: A Memoir of Two Years at Oxford. Jest znany z działalności dobroczynnej. Cesarzowa Masako pochodzi z dyplomatycznej rodziny, studiowała ekonomię na Uniwersytecie Harvardzkim, na Wydziale Prawa Uniwersytetu Tokijskiego i w Oksfordzie. Przed poślubieniem księcia Naruhito była dyplomatkją w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ze względu na europejskie wykształcenie pary cesarskiej, ich światowe obycie i otwarcie na świat, wszyscy spodziewają się rozwijania współpracy międzynarodowej, dalszej globalizacji i rozwoju technologicznego w nowej erze.

Oficjalne tłumaczenie nazwy nowej ery Reiwa w języku angielskim to: „Beautiful Harmony” („Piękna Harmonia”) i nawiązuje do wiersza z najstarszego zbioru poezji japońskiej – Manyōshu.

Nazwa nowej epoki historycznej w Japonii jest wybierana na podstawie „Deklaracji o procedurach dotyczących nazw er” z 1983 roku.  Dokument ten mówi, że nie powinno się wykorzystywać nazw, które były już poprzednio w użytku, ani tych, które zostały wcześniej odrzucone. Tradycyjnie nazwy epok odwołują się do cytatów z klasycznej literatury chińskiej, ale premier Shinzō Abe zaapelował o wykorzystanie japońskiej literatury, aby podkreślić „wyjątkowość” i „oryginalność” japońskiej kultury.

Znak Wa (和) w nazwie ery Reiwa tłumaczony jest jako „harmonia” oraz „japońskość”, szczególnie w opozycji do „świata zachodniego”. W połączeniu z najbardziej popularnym znaczeniem znaku Rei (令)- „rozkaz”, pojawiły się komentarze, że jest to dowód na rosnący nacjonalizm Japonii. Japoński rząd jednak szybko przedstawił oficjalne tłumaczenie „Pięknej Harmonii” oraz zdystansował się do takiej nieprzychylnej interpretacji. Znak Wa jest także związany z pojęciem tzw. „japońskiej duchowości”, która odróżnia Japończyków od reszty świata i która podkreśla misję Japonii w Azji i na świecie.

Na podstawie Ustawy o Domu Cesarskim z 1947 roku linia sukcesji do tronu w Japonii została ograniczona do potomków cesarza Taishō. To spowodowało odcięcie 11 gałęzi rodu cesarskiego, tak zwanej „Starej Rodziny Cesarskiej”, która praktycznie w całości wywodziła się z linii księcia Fushimi Kuniye (1802-1875), ojca 4 córek i 17 synów.

System, który wyklucza tzw. „boczne gałęzie” cesarskich krewnych oraz kobiety, jest wskazywany jako jedno z największych zagrożeń ciągłości japońskiej monarchii. Specjalny wyjątek pozwalający cesarzowi Akihito na abdykację za życia to pierwszy taki przypadek od ponad 200 lat oraz pierwszy w nowym, pookupacyjnym systemie polityczno-prawnym. Rozszerzenie listy kandydatów do tronu o kobiety rozszerzyłoby ją z 4 do 11 osób. W przeszłości kobiety zasiadały na japońskim tronie 8 razy. Aktualnie następcą tronu jest 12-letni książę Hisahito.

 

Z okazji rozpoczęcia nowej ery Reiwa życzymy japońskiej rodzinie cesarskiej i Japończykom wszystkiego dobrego!

A Was jak zwykle zapraszamy do naszej restauracji na nasze przysmaki.

 

Zespół Sushi Bar Plac Unii 1 

 

 

Źródła:

https://commons.wikimedia.org

http://pulsazji.pl

www.tvp.info

www.wikipedia.pl