Rodzaje Sushi

12.06.2018


Podejrzewam, że zdarzyło się Wam już kiedyś odwiedzić restaurację sushi. A wiecie skąd pochodzi sushi? Większość z Was pewnie odpowie, że z Japonii. Nie jest to nieprawdą, jednak mimo, że tradycyjnie sushi kojarzone jest z Japonią to jest to potrawa generalnie pochodząca z południowo-wschodniej Azji, a jej powstanie datuje się na XIV wiek.  Z czasem przyjęto różne formy podawania tej potrawy. Dzisiaj opowiemy Wam o rodzajach sushi spotykanych obecnie. Mamy nadzieję, że po tej lekturze menu w każdym sushi barze nie będzie miało przed Wami tajemnic.

Futo maki
Jest to najbardziej klasyczna forma podawania sushi, przynajmniej w Europie. Futo maki to wieloskładnikowe rolki o średnicy około 6 cm zawinięte w wodorosty nori. W środku takiej rolki można znaleźć naprawdę wszystko- składniki dobiera się do smaku i koloru. Nazwa pochodzi od słowa futoi oznaczającego gruby. Do przygotowania futo maków używa się całych płatów nori.

Nori to rodzaj alg, tradycyjnie uprawianych w portach Japonii. Samo słowo nori określa różne jadalne wodorosty, w przypadku sushi używana jest asakusa-nori (szkarłatnica delikatna).W dawnych czasach zeskrobywano je z pali w dokach, zwijano w płaty i suszono na słońcu. Obecnie jednak, między innymi ze względu na dużą popularność sushi, uprawia się je na specjalnych farmach. Nori ma neutralny smak aczkolwiek czasem przyprawia się je solą bądź sosem teriyaki.  

C:\Users\pytele\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\HMAZFL0O\Futo_maki_2.png

 

Hoso maki

Hosoi, dla odmiany, oznacza chudy, cienki. To te najmniejsze rolki o średnicy około 2.5 cm. Hoso maki są często jednoskładnikowe a do ich przygotowania używa się połowy płata nori.

C:\Users\pytele\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\HMAZFL0O\Hoso_maki_2.png

California maki
Futo, hoso… A skąd ta california w nazwie sushi?! Oczywiście to wymysł Amerykanów. :) Ten rodzaj sushi jest najbardziej popularny w USA i Kanadzie. Ich pochodzenie datuje się na lata siedemdziesiąte XX w. Miejsce pochodzenia california maków to Vancouver a ich wynalazcą jest japoński szef kuchni Hidekazu Tojo. Hidekazu zauważył, że klienci nie przepadają za surową rybą i opakowaniem z wodorostów nori, tradycyjnie używanych do przygotowania maków... Dlatego postanowił obrócić rolkę do środka, aby ukryć wodorosty. Sprytne, prawda? I bardzo pyszne.
Tak więc w skrócie, california maki to rolki, w których ryż jest na zewnątrz a nie w środku, najczęściej oprószone ziarnami sezamu.

C:\Users\pytele\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\HMAZFL0O\California_maki_2.png

Tamago maki
Jeśli nie przepadacie za nori albo macie ochotę spróbować po prostu czegoś nowego to gorąco polecamy tamago maki. To wieloskładnikowe rolki zawijanie nie w nori a w cieniutki jajeczny omlet tamago. A może taka rolka tamago maki po siłowni? Jajko to więcej białka. :)

C:\Users\pytele\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\HMAZFL0O\Tamago_maki_2.png

Nigiri
Nigiri to najpopularniejsza wersja podawania sushi, zwłaszcza w Japonii. To również najbardziej wysmakowana a zarazem najprostsza forma serwowania. Uformowana przez sushi mastera owalna porcja ryżu jest przykryta plasterkiem surowej ryby lub owocami morza. Nazwa nigiri pochodzi od słowa nigiru, co oznacza ściskać, ugniatać. Należy jednak pamiętać, że w robieniu nigiri chodzi o finezję i delikatność. Każde ziarno musi być osobno i nie może być zbyt mocno ze sobą ściśnięte. Prawdziwi smakosze doceniają nigiri właśnie za prostotę, która pozwala na wydobycie smaku ryby i ryżu. W Sukibayashi Jiro, znanej na cały świat restauracji posiadającej 3 gwiazdki Michelin, gdzie szefem kuchni jest Jiro Ono, uważany za najlepszego w swoim fachu, sushi podawane jest tylko w formie nigiri i gunkan!

C:\Users\pytele\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\HMAZFL0O\Nigiri_2.png

Gunkan

Co to gunkan? Gunkan po japońsku oznacza statek wojenny :). To odmiana nigiri, owalna grudka ryżu zawinięta w prażony liść nori a następnie wypełniona rozmaitym farszem w postaci tatara czy rybiej ikry.

C:\Users\pytele\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\HMAZFL0O\Gunkan_2.png

 

Sashimi

Sashimi to gratka dla prawdziwych smakoszy :). Kawałki surowej ryby lub owoców morza serwowane w towarzystwie warzyw lub wasabi. Przygotowywane wyłącznie ze świeżych produktów!

C:\Users\pytele\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\HMAZFL0O\Sashimi_3.png

W restauracji oprócz sushi otrzymacie też najczęściej kilka dodatków. Jakich?

Wasabi. Jest to pikantna pasta z tartego korzenia rośliny Wasabia japonica. Wasabi ma działanie bakteriobójcze i w zamyśle miało zmniejszać ryzyko zatrucia pokarmowego. Do jego tarcia używano płatu skóry rekina. Obecnie jednak do jego przygotowania używa się startego korzenia chrzanu, proszku musztardowego i zielonego barwnika. Czy smak jest podobny? Nie mieliśmy jeszcze okazji spróbować, ale podobno tak. ;)

Gari to słodki, marynowany imbir, który spożywa się pomiędzy poszczególnymi kawałkami sushi, aby oczyścić kubki smakowe i przygotować je na kolejne doznania oraz aby wspomóc trawienie.

Częstym dodatkiem jest też japoński majonez- pikantny majonez często podawany do łososia i innych ryb.

Najbardziej klasycznym sosem do sushi jest oczywiście sos sojowy, czyli fermentowany sos, wytwarzany z mieszaniny soi, pszenicy, wody i soli. Dodaje się do niej przefermentowanego ryżu (jap. kōji), specjalnie trzymanego w wysokich temperaturach przez kilka dni po ugotowaniu. W takim ryżu rozwijają się grzyby pleśniowe o nazwie Aspergillus oryzae albo Aspergillus sojae, drożdże i bakterie kwasu mlekowego, wskutek czego tworzy się zacier, który dojrzewa a następnie jest wyciskany i filtrowany. Samo słowo koji oznacza „ziarenko pokryte pleśnią”. Generalnie, w Azji sos sojowy podawany jest do wszystkiego i można powiedzieć, że jest on używany po prostu zamiast soli.

Do sushi, którego składnikami są pieczone ryby i owoce morza często podaje się też sos teriyaki. Teryiaki jest to tak naprawdę technika gotowania w Japonii polegająca na marynowaniu, grillowaniu lub pieczeniu, produktów w tare czyli mieszance sosu sojowego z Mirinem, słodkim sake i cukrem przez co w naczyniu osiada się gesty błyszczący słodkawy sos, potocznie nazywany teryiaki.

Sos ponzu  powstaje przez gotowanie mirin (wina ryżowego), octu ryżowego, płatów katsuobushi (suszonych, marynowanych i wędzonych kawałków tuńczyka) i wodorostów na średnim ogniu. Płatki katsuobushi uzyskuje się tylko i wyłącznie z jednej odmiany tuńczyka, bonito, czyli tuńczyka pasiastego Następnie sos jest schładzany, a na końcu dodaje się do niego sok z jednego lub więcej następujących owoców cytrusowych: yuzu, sudachi, daidai, kabosu lub znanej nam wszystkim cytryny.

Nieodłączną towarzyszką sushi jest też oczywiście zielona herbata. W Japonii nazywa się ją agari. Zielona herbata nie może być zbyt gorąca. Parzy się ją w temperaturze 70-80 C przez 2-3 minuty, a wszystko po to, aby oczyścić i przygotować nasze kubki smakowe na kolejny kawałek pysznego sushi.

No dobra, teraz już wszystko wiecie. Ale czytanie to nie wszystko. Nie leci Wam ślinka? Chcecie spróbować? Wszystkie te smakołyki czekają na was w Sushi Bar Plac Unii 1. :)

Zapraszamy!