Czy wiecie, że...? Święto Lalek Hinamatsuri – Japończycy obchodzą je 3 marca.

28.02.2019


Japonia zdominowana przez dwie wielkie religie – shintoizm (shinto) i buddyzm – niemal w każdym tygodniu obchodzi jakieś święto. Oprócz świąt religijnych organizuje się też różne festiwale, które nie zawsze związane są z jakimś wyznaniem.

3 marca w całej Japonii odbywa się festiwal lalek, nazywany również Świętem Dziewcząt lub Świętem Brzoskwini, a to dlatego, że w tym czasie zaczynają w Japonii kwitnąć drzewa brzoskwiniowe. Święto to pochodzi z Chin i obchodzone jest już od 794 roku! Tego dnia rodzice dziewczynek modlą się o ich szczęście i zdrowie. Często na ten dzień przygotowuje się również specjalne potrawy. Należą do nich różnego rodzaju słodycze i desery, symbolicznie ofiarowywane lalkom, lecz jeszcze chętniej zjadane przez ich małe właścicielki, zwłaszcza podczas dziewczęcych prywatek, które są organizowane podczas tego święta.

 

W każdym domu, w którym mieszkają małe dziewczynki, ubiera się lalki w kostiumy przedstawiające cesarza, cesarzową oraz innych dostojników dworskich i wystawia na półkach. Minimalny zestaw składa się z 2 lalek- pary cesarskiej. Pełen zestaw zawiera 12- 15 figurek a półek może być od 4 do nawet 7.

Na najwyższej pierwszej półce znajdują się lalki przedstawiające cesarza Odari-sama i cesarzową Ohime-sama. Według stylu Kansai cesarz tradycyjnie siedzi po prawej stronie, według stylu Kanto po lewej (z perspektywy patrzącego).

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6b/HinaDolls-Emperor-Empress-topplatform2011.jpg/1920px-HinaDolls-Emperor-Empress-topplatform2011.jpg

Na drugiej półce siedzą 3 damy dworu san-nin kanjo, z których każda trzyma jakiś przedmiot związany z sake.

Na trzeciej półce sadza się 5 mężczyzn muzyków gonin bayashi, z których każdy z wyjątkiem śpiewaka ma jakiś instrument (różnego rodzaju bębny i flet).

Na czwartej półce siedzi 2 cesarskich ministrów- udaijin – minister prawej strony i sadajin – minister lewej strony. Ponieważ strona lewa uważana była na dawnym japońskim dworze za ważniejszą, wybierano na to stanowisko osoby starsze, ze względu na ich mądrość. Dlatego lalka sadaijina ma długą białą brodę i wygląda starzej niż lalka udaijina.

Na piątej półce siedzi trzech strażników, uzbrojonych w miecze, łuki i strzały. Po ich obu stronach rozstawione są: ukon no tachibana – drzewko mandarynkowe z prawej strony i sakon no sakura – drzewko wiśni z lewej strony.

Na szóstej i siódmej półce ustawia się zazwyczaj miniaturowe dekoracje przedstawiające dworskie meble, sprzęty, zabawki i powozy.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/Hinamatsuri_store_display.jpg

Lalki hina są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeżeli to niemożliwe, dziadkowie lub rodzice kupują je dziewczynce na jej pierwsze święto Hina-matsuri (hatsu-zekku). Różne elementy zestawu otrzymują dziewczynki również w formie prezentów od dalszej rodziny i znajomych. Lalki są dość drogie aczkolwiek są oczywiście różne pułapy cenowe. Lalki hina nie są używane do codziennej zabawy. Najpóźniej po 3 dniach czyli 6 marca chowa się je, gdyż istnieje przesąd, że jeśli się tego nie zrobi, to córka zostanie starą panną.
Święto Lalek wywodzi się od starożytnych chińskich praktyk magicznych, w trakcie których wszelkie grzechy cielesne, choroby i nieszczęścia przenoszono na lalki, a następnie usiłowano się ich pozbyć poprzez wrzucanie lalek do rzeki. W niektórych regionach Japonii również zachował się podobny stary zwyczaj zwany hina-okuri lub hagashi-bina, w którym papierowe lalki spławiane są z nurtem rzeki, późnym popołudniem 3 marca. Czy nie przypomina Wam to naszego słowiańskiego zwyczaju topienia marzanny?

Z okazji Święta Lalek, ale również po nim, zapraszamy na nasze desery!

Zespół Sushi Bar Plac Unii 1 

 

Źródła zdjęć:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hinamatsuri

https://simple.wikipedia.org/wiki/Hinamatsuri