Czy wiecie że? Przed nami Majówka a w Japonii Złoty Tydzień.

26.04.2019


Złoty Tydzień, czyż to nie piękna nazwa dla Majówki?

Tak Japończycy nazywają okres pomiędzy 29 kwietnia a 5 maja.


29 kwietnia obchodzą Dzień Showa, świętując urodziny byłego cesarza Hirohito, który panował przez 63 lata (1926-1989) w erze Showa. Słowo Sho oznacza lśniący albo jasny a wa oznacza pokój. Oficjalnie celem tego święta jest refleksja na temat burzliwych czasów Japonii w tym okresie, po których nastał szczęśliwy pokój.

 

3 maja to Dzień Konstytucji na pamiątkę rocznicy uchwalenia w powojennej Japonii nowej konstytucji w 1947 roku.

 

4 maja to Dzień Zieleni. Do 2006 roku obchodzony był w tym samym dniu co urodziny byłego cesarza (po jego śmierci) czyli 29 kwietnia ze względu na szczególne uwielbienie cesarza dla roślin i natury.

 

5 maja to Dzień Dziecka znany również do 1948 roku jako Dzień Chłopca.

Święto to wywodzi się z tradycji chińskiej i w przeszłości było męskim odpowiednikiem Hinamatsuri, Święta Lalek obchodzonego przez dziewczynki 3 marca.

Święto Dziecka jest dniem, w którym szczególnie podkreśla się potrzebę poszanowania praw dzieci oraz wychowania ich w zdrowiu i szczęściu. Dla dzieci święto to jest również znakomitą okazją do wyrażania swej wdzięczności rodzicom za ich miłość, trud wychowawczy i troskliwą opiekę.

W tym dniu rodziny rozwijają koi-nobori proporce w kształcie karpia koi-nobori. Japończycy uważają karpia za rybę o niezwykłej werwie, pełną energii i niespożytej siły, zdolnej nawet do płynięcia  pod prąd rwących strumieni i wodospadów. Właśnie ze względu na niezwykłą determinację tej ryby symbolizuje ona odwagę i zdolność osiągania celów. Ma zachęcać do pokonywania wszelkich trudności i osiągania sukcesów. Zgodnie z chińską legendą karp płynie w górę rzeki, staje się smokiem i wzlatuje do nieba. Powiewające na wietrze proporce, a właściwie rękawy napełniane wiatrem, przypominają pływające karpie. Zawsze zawiesza się jeden proporzec- karpia dla matki, drugi dla ojca i kolejne dla każdego dziecka. Im starsze dziecko tym większa rybka.

Tego dnia wystawia się również lalki, podobnie jak w  Święto Lalek, ale tym razem to lalki przedstawiające samurajów, czasem przedstawianych na ogromnym karpiu. Samuraj to symbol siły i zdrowia.

 

Złoty Tydzień, to podobnie jak u nas w okresie Majówki, najlepszy okres dla Japończyków, aby wziąć urlop i gdzieś wyjechać, aby odpocząć na łonie natury w Japonii lub skusić się na wyjazd  za granicę.

 

Może jednak nie wyjeżdżacie w tym czasie poza Warszawę albo odwiedzacie naszą stolicę?
Jeżeli będziecie w pobliżu to zapraszamy przed, w trakcie i po Złotym Tygodniu do naszej restauracji!

 

Zespół Sushi Bar Plac Unii 1 

 

Źródła zdjęć:

www.pl.wikipedia.org
www.tripsavvy.com
www.japan-guide.com
www.tastejapan.net